Teleskop dla dziecka – prezent, który uczy i rozwija cz.II

Przed Wami kolejna część wpisu o teleskopach dla dziecka. Dowiecie się z niego na co jeszcze zwracać uwagę, by rozbudzić w dziecku astronomiczną pasję i umożliwić przyjemne spędzanie czasu w połączeniu z fascynującą rozrywką.

W poprzednim wpisie wspomnieliśmy, że ważnym aspektem jest wielkość i mobilność teleskopu, tak by łatwo było go przenosić w dowolne miejsce, np. w poszukiwaniu idealnego punktu obserwacyjnego. Kolejną kwestią jest maksymalnie uproszczona budowa oraz nieskomplikowana obsługa, która umożliwi młodemu człowiekowi samodzielne obserwacje, bez konieczności proszenia dorosłych o pomoc. Ważną kwestią jest także solidne wykonanie, szczególnie obudowy, która odpowiada za zabezpieczenie delikatnego mechanizmu optycznego przed ewentualnym uszkodzeniem.

Tym, co zdecydowanie najważniejsze w teleskopie to parametry, od których zależy moc teleskopu i to, co właściwie będzie można w nim zobaczyć. Na pierwszy ogień idzie powiększenie – maksymalna wartość użyteczna  w przypadku teleskopu wynosi dwukrotność średnicy obiektywu ujętej w milimetrach. Znaczenie ma również średnia refraktora, która dla satysfakcjonujących obserwacji wynosić powinna minimum 90 mm – teleskop o takich parametrach pozwoli na dojrzenie większych planet, obiektów mgławicowych oraz kraterów na powierzchni Księżyca. Warto również zwrócić uwagę na to, czy do zestawu dołączone są wymienne okulary lub filtry, które dodatkowo powiększają lub umożliwiają obserwację Słońca.

Alternatywą dla teleskopu, która sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich, a przy tym charakteryzuje się maksymalnie uproszczoną budową i bezproblemowym przenoszeniem jest luneta. Ten typ, zwany także teleskopem refrakcyjnym nie będzie oferował takich parametrów optycznych jak teleskop, jednak z powodzeniem sprawdzi się jako podstawowy sprzęt do obserwacji nocnego nieba lub oddalonych obiektów w ciągu dnia. Jej zasadniczym plusem jest nieskomplikowana forma, wszechstronność, solidne wykonanie oraz niewygórowana cena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>