Kamera samochodowa – pomysł na prezent świąteczny i nie tylko cz.I

Jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie myślał o tym, by montować w prywatnych samochodach wideo rejestratory trasy, potocznie zwane kamerkami samochodowymi. Kamery rejestrujące stały się popularne dopiero w momencie, kiedy w Internecie zaczęły masowo pojawiać się filmy dokumentujące karygodne zachowanie kierowców oraz filmu przedstawiające wypadki drogowe wrzucane do sieci ku przestrodze. Od tego czasu coraz częściej widuje się kierowców wyposażonych w przyklejone na przednich szybach rejestratory trasy. Kamera samochodowa to gadżet, którego popularność wynika nie tylko z mody, ale przede wszystkim potrzeby – coraz większa liczba samochodów na drodze, niefrasobliwi i nietrzeźwi kierowcy, nieuważni piesi, a także fakt, że w przypadku braku wystarczających dowodów winę za wypadek może ponieść niewinny kierowca. Dlatego kamera samochodowa to przydatny i praktyczny gadżet, który świetnie sprawdzi się jako prezent – nawet dla samego siebie.

Rejestratory trasy – przyczyny popularności

Według statystyk od 2006 roku ogólnoświatowa sprzedaż wideo rejestratorów zanotowała trzycyfrowe skoki sprzedaży, co jest ewenementem w całym świecie urządzeń elektronicznych oi póki co nie zostało przebite przez żadne inne urządzenie elektroniczne. Postanowiono więc zbadać motywację kierowców, będących właścicielami wideo rejestratorów i planujących ich zakup w niedalekiej przyszłości. Według wyników badań przeprowadzonych przez jednego z producentów rejestratorów samochodowych, okazało się, że dla większości kierowców kamerka samochodowa stanowi niepodważalny dowód w spornych sytuacjach na drodze i to właśnie ten argument stanowi najważniejszą motywację do zakupu tego typu sprzętu. Kolejnym powodem podawanym przez ankietowanych był fakt, że posiadanie rejestratora trasy w skuteczny sposób potrafi zapobiec błędom i nadużyciom nie tylko ze strony innych użytkowników dróg, ale także ze strony służb, np. policji. Innymi słowy, zakup rejestratora trasy pozwala na uzyskanie niepodważalnego dowodu w sytuacji, gdy kierowcy zmuszeni są dochodzić swojej racji, podczas stłuczki, bezprawnego zatrzymania lub próbami wyłudzenia odszkodowania.

Kolejna kwestia to fakt, że rejestrator trasy pozwala na odtworzenie nagrania, co może dostarczyć szczegółów dotyczących zdarzenia, które umknęły w trakcie jego trwania. Przykładem może być chociażby stłuczka i oddalenie się sprawcy w z miejsca zdarzenia – kamera samochodowa nie tylko zarejestruje przebieg sytuacji, ale także pozwoli na określenie marki samochodu, jego koloru oraz numerów rejestracyjnych. Jednocześnie, rejestrator trasy jest nieocenionym narzędziem w przypadku coraz bardziej popularnych prób wyłudzenia odszkodowania, polegających doprowadzeniu do stłuczki w sposób, sugerujący winę kierowcy poruszającego się prawidłowo. Brak wideorejestratora w takiej sytuacji następuje słowo przeciwko słowu, a  w rozstrzygnięciu sporu bierze się pod uwagę ślady na karoserii samochodu. Rejestrator pozwala na ukrócenie tego typu praktyk i jednoznaczne wskazanie winnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>