Historia prawdziwa św. Mikołaja..

Już nie jedna osoba zastanawiała się skąd wzięły swoje początki historie o najsłynniejszym staruszku w czerwonym stroju, z dłuuugą brodą, oblatującym cały świat w jedną noc i tajemniczo współpracującym z elfami w Laponii.

Otóż, przygoda i początki opowieści są nieco inne.. Historia Mikołaja zaczyna się           ok. 270 roku w mieście Petra. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku został zarządcą miasta Mira. Pochodził z zamożnej rodziny, gdy jego rodzina zmarła, odziedziczył majątek, którym chętnie się dzielił z ubogimi i potrzebującymi.

Istnieje kilka opowiadań o jego chwalebnych czynach:

  • „Opowieść o darczyńcy” – Pewien mężczyzna miał trzy córki, musiały one ciężką pracą zarabiać na siebie, bowiem ich ojca nie było stać na wydanie córek za mąż. Mikołaj gdy dowiedział się o losie rodziny, przekazał anonimowo pieniądze na posag dla każdej z nich, aby mogły znaleźć uczciwych mężów i godnie żyć.
  • „Opowiadanie o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach” – którym pomógł wyjaśnić sytuację i odzyskać wolność.
  • „Opowiadanie o uratowaniu żeglarzy” – jeden z żeglarzy został nawet wskrzeszony.
  • „Opowiadanie o trzech młodzieńcach” – których uratował od kary śmierci

Wszystkie opowieści ukazują Mikołaja w dobrym świetle, ukazują jakim uczynnym i dobrym był człowiekiem. Zawsze pomagał słabszym, niesłusznie osądzanym, czy też biednym.

Ostatecznie został biskupem Miry, na większości przedstawień posiada szaty pontyfikalne – złote, ubrany jest w Albę i pastorał. Zyskał, m. in. dzięki swojej funkcji (biskupa) przydomek świętego.

Zmarł w ukochanym mieście Mira 6 grudnia między 945/52 (nie ustalono jednoznacznej daty).

CIEKAWOSTKA:

Otóż, początkowo pisaliśmy o starszym, siwym panu z długą brodą i sympatycznym uśmiechu oraz czerwonym ubraniu, ponieważ taki wizerunek po raz pierwszy został zilustrowany w 1823 roku przez Thomas’a Nast’a.

 by Thomas Nast

Natomiast ponad 100 lat później, w roku 1930 wizerunek św.Mikołaja został spopularyzowany przez firmę zapewne wszystkim znaną: Coca-Cola do reklamy telewizyjnej, którą po niewielkich przeróbkach oglądamy do dziś!! :)

historia_mikolaj_2(1)sujet_mediumfiling_images_475filing01

 Serdecznie zapraszam do przeczytania innych wpisów oraz zastanowienia się nad prezentami oraz dekoracjami świątecznymi, na blogu znajdziecie wiele ciekawych rozwiązań!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>